Május 1. - Szent József és a Munka ünnepe
 

    Talán húsz éve lehet, hogy az egész ország a felvonulásra készült. A Május elsejei felvonulásra. Kicsi, nagy, dolgozó, tanuló mindenki fel­vonult, vagy éppen az út szélén – a TV előtt – nézte az előtte elmasíro­zó sorokat. Jó volt-e, vagy nem? Nem tisztem eldönteni, s nem is aka­rok ítélkezni, vagy a másik végletbe esni, ma mégis úgy látom, hogy a felvonulásokkal elmúlt egy korszak. Lezárult. Nincs okunk bántani eze­ket a kényszertől sem mentes közösségformáló ünnepléseket. Azért va­lami hiányérzet mindannyiunkban maradt mára, azoknak a falu-, lakó­helyi-, munkahelyi-, sport- vagy egyéb közösségeknek a hiánya ma fájó űrt hagyott maga után életünkben, és akik sosem élték át ezt nem is érezhetik; Mi is az, ami miatt kicsit nehézkesebb, kesernyésebb lett éle­tünk. Biztos voltak e felvonulás mögött kéretlen eszmék, de más is.

    Mikor egy-egy ilyen ünnephez érkezünk - mert ugye még ma is piros­betűs ünnepünk Május 1. - mindig próbáljuk beazonosítani annak ala­kulását. Aztán minduntalan apró meglepetéssel vesszük tudomásul, hogy az adott ünnep gyökerei sokkal-sokkal régebbről datálódnak, mint a legmerészebb álmainkban gondolnánk. Nincs ez másként a Munka ünnepével sem, melynek ősi, vallásos háttere a munkás Szent Józsefhez vezethető vissza. Tehát nézzük mit ismerünk róla: „Dávid há­zából való ácsmester. Az ő nevelt fia Jézus, ki tőle vette át az ábrahámi örökséget, így vált az Ószövetségi jövendölések beteljesítőjévé. A je­gyesek és iparosok védőszentje. Május 1.-én őt ünnepeljük. 1870-ben IX. Piusz pápa az egyház védőszentjévé választotta. A spanyol Avilai Nagy Szent Teréz, látomásban sokat tudott meg Szent Józsefről, példá­ul hogy gyermek korában, szüleitől kapott zsebpénzéből a szegényeket támogatta. Egészen fiatalon könyv nélkül tudta idézni a zsoltárokat és más ószövetségi könyveket. Soha senkivel nem vitatkozott, és éppen szerénységével, szelídségével győzte meg az embereket.”

    József tehát kétkezi munkásember volt, aki munkájával bizonyította tu­dását, és szívével emberségét. Ezért került úgy a köztudatba, mint a názáreti József, a munkás.

    Elgondolkodtató tehát, és egyáltalán nem volt véletlen, hogy az első munkás szervezetek az ő ünnepének napjára tették a XIX. századi leg­nagyobb munkásmegmozdulásokat, és végül ezek alapján vált május elseje a Munka ünnepévé is. Ekkor egy kicsit eltűnni látszott a názáreti ács ünnepe, és egy évszázadig csak szűk egyházi berkeken belül futott össze a két ünnep ezen a napon. Hatalmas emberi- és munkás-jogok kivívásának időpontja kötődik május első napjához, de ehhez köthető a letűnt rendszer önünneplése, önéltetése is, még akkor is, ha bevezető­ben említett közösségi szellem pozitív jellegű volt ezen a napon. Ma­gam is elgondolkodom azon is, hogy az sem lehet véletlen, hogy a „modern”-nek számító ünnepek mindegyike sokkal régebbi mint gon­dolnánk, és mindegyiknek ott van az évszázadokkal, ezredekkel előbbi vallásos, netán pogány eredete is. Ez abból az egyszerű logikai kap­csolatból eredhetett, hogy könnyebb volt egy újabb ideológiát kreálni egy-egy ünnepnap mögé, így a régi is megmaradhatott, és a sajátos „új” érdekeket is kiszolgálták így.

    Sokunkban él még ma a felvonulások emléke. Engem már az első – ez­zel kapcsolatos – egyházi olvasmányok megleptek, hiszen még szüleim­től, nagyszüleimtől sem igazán hallottam Józsefről, mint a munkásról, és főként május elsejével kapcsolatban. Azért ma már örülök annak, hogy újra összefuthatott Szent József és a munkások ünnepének útja. (Fullextra.hu)