Druhá májová nedeľa - Deň matiek

 

    Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám. Tento rok si Deň matiek pripomenieme v nedeľu 12. mája.

    Byť mamou, či už fyzickou alebo duchovnou je najkrajšie povolanie v živote každej ženy. Matka a otec, ktorý privítajú na svete nový život, tým spolupracujú s Bohom na veľkom diele stvorenia. Toto poslanie je krásne a náročné zároveň.

    Deň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili!

    História Dňa matiek siaha až do obdobia antiky.

    V starovekom Grécku oslavovali ženu ako darkyňu života už 250 rokov pred Kristom v podobe slávností na počesť matky všetkých bohov – bohyne Rhey. Oslavy trvali obyčajne tri dni – od 15. do 18. marca.

    Starovekí Rimania oslavovali sviatok Matronalia, ktorý bol zasvätený bohyni Juno.

    Za predchodcu Dňa matiek v jeho dnešnej podobe možno považovať tzv. Nedeľu matiek (Mothering Sunday), ktorú začali oslavovať 16. storočí v Anglicku. V čase sviatku, ktorý bol stanovený na štvrtú nedeľu počas veľkonočného pôstu, sa mohlo služobníctvo žijúce v príbytkoch svojich pánov vrátiť domov k svojim matkám a stráviť s nimi deň.

    V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia, a to vďaka Američanke Anne Marie Jarvisovej. Po tom, ako v roku 1907 zomrela jej matka, začala viesť kampaň za vyhlásenie dňa venovaného matkám. Už o dva roky neskôr tento sviatok oslavovali v 45 štátoch USA.

    8. mája 1914 iniciatíva vyústila do oficiálneho vyhlásenia druhej májovej nedele za Deň matiek Kongresom USA. Prezident Woodrow Wilson podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek vyhlásený za celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete.

    V Československu sa Deň matiek začal oslavovať v roku 1923, a to najmä zásluhou Alice Masarykovej, dcéry prezidenta T. G. Masaryka a emancipovanej predsedníčky Československého červeného kríža.

    V 50. rokoch boli oslavy Dňa matiek v komunistickom Československu a ostatných proruských krajinách nahradené marcovým Medzinárodným dňom žien.

    Tradícia Dňa matiek na Slovensku bola obnovená až po roku 1989, kedy sa začal sláviť druhú májovú nedeľu v roku.

    Všetkým mamičkám ďakujme za ich odvahu, lásku, porozumenie, za ich ochotu byť vždy k dispozícii, vypočuť, pofúkať a pohladkať, za otvorenú náruč a srdce, jednoducho za to, že sú.

    Prajme im teda všetko dobré, plnú lúku kvetov, nežné objatia drobných rúčok i úctu a uznanie nás dospelých.

    Milé deti i dospelí, vaša mamička i babička má sviatok.

    A vy jej môžete urobiť niečím radosť. Premýšľajte, čo by vašej mamičke urobilo najväčšiu radosť. Môžete jej kúpiť kytičku kvetov, vyrobiť prianie či nejaký pekný darček, alebo jednoducho povedať mamička, ĎAKUJEM! Veď ty máš mňa a ja mám teba a preto sme bohatí.

    Mamičky, buďte zdravé, krásne a milé a buďte s nami ešte dlhé roky. A na tie mamičky, ktoré nám už odišli do večnosti, spomínajme s láskou v srdci.