Kaplnka v barokovom kaštieli rodiny Forgáčovcov

Prízemný barokový kaštieľ v Jelenci, ktorý je dnes národnou kultúrnou pamiatkou, postavil biskup Pavol IV. Forgách v roku 1722. Forgáčovci v ňom žili a zdržiavali sa až do konca druhej svetovej vojny. Šľachtický rod Forgáčovcov vystupuje v slovenských dejinách viac ako osem storočí. Z tohto významného rodu vzišli vojaci, diplomati, generáli či cirkevní hodnostári. Bohaté dejiny rodu sú spojené s viacerými miestami na Slovensku.

Do októbra 2009 kaštieľ slúžil na rôzne účely. Po rekonštrukcii sa verejnosti v štyroch miestnostiach kaštieľa sprístupnila stála expozícia Múzea rodu Forgách.

Súčasťou kaštieľa je aj malá kaplnka s 5 freskami. Podľa prieskumu interiéru kaplnky Dr. Máriou Slepčanovou v roku 1983, došlo pri jej úprave na začiatku 20. storočia k jej novému vydlaždeniu, zariadeniu lavicami a k zabudovaniu reliéfu Ružencovej Madony do severnej steny kaplnky. Súčasťou barokového oltára, ktorý sa dnes po zreštaurovaní nachádza v kostolianskom kostole, bola aj vzácna neskorogotická socha Madony z poslednej tretiny 15. storočia.

Interiér kaplnky

Zdroj: https://www.jelenec.sk/navstevnik/fotogaleria-1/pamiatky-31sk.html