Jubilejný rok solúnskych vierozvestov v našej farnosti.

Rok 2013 bol v našej farnosti netradičný. Niesol sa podobne, ako v celej Katolíckej cirkvi na Slovensku, v znamení Roka viery a Jubilejného roka zasväteného solúnskym vierozvestom. Farnosť sa zapojila do viacerých podujatí organizovaných katolíckou cirkvou na Slovensku k tomuto jubileu.

Púť do Zalaváru.

Koncom roka 2012 veriaci našej farnosti pod vedením duchovného otca vdp. ThLic. Jozefa Švejdíka spoločne s veriacimi zlatomoraveckého dekanátu a so stovkami katolíckych veriacich nitrianskej diecézy putovali na púť nitrianskeho biskupstva do Zalaváru, kedysi Blatnohradu v Maďarsku, aby si uctili sv. Cyrila a Metoda. Svätú omšu na základoch starobylej Baziliky svätého Hadriána celebroval nitriansky biskup spolu s kňazmi, ktorí sprevádzali pútnikov z jednotlivých farností.

Uctili sme si relikviu svätého Cyrila

V jubilejnom roku sv. Cyrila a Metoda putovala po diecézach, dekanátoch a farnostiach Slovenska relikvia sv. Cyrila. Naša farnosť ju prijala a uctila v pondelok 21. januára 2013, kedy k nám prišla z farnosti Ladice. Večerná slávnostná svätá omša, ktorú celebroval duchovný otec vdp. ThLic. Jozef Švejdík, bola poďakovaním za dar prítomnosti tohto svätca. Duchovný otec v príhovore povzbudil všetkých zhromaždených k nasledovaniu príkladu svätosti, ktorí nám ukázali svätí solúnski bratia. Po svätej omši aj nasledujúci deň bola relikvia vystavená k úcte veriacim až do odovzdania relikvie do filiálky Neverice.

Účasť na národnej Cyrilometodskej púti v Nitre

Slovensko si na Svätoplukovom námestí v Nitre 5. júla 2013 na národnej Cyrilometodskej púti uctilo 1150. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie. Slávnostnej svätej omši predsedal pápežský legát J. Em. kardinál Franc Rodé C.M zo Slovinska. Prítomní boli biskupi zo Slovenska i zo zahraničia, vrátane kardinálov z Budapešti a Sarajeva. Na námestí v Nitre nechýbali ani najvyšší štátni predstavitelia Slovenskej republiky, prezident Ivan Gašparovič a predseda vlády Róbert Fico.

Na slávnostnej sv. omši sa zúčastnili aj veriaci z Jelenca s duchovným otcom vdp. ThLic. Jozefom Švejdíkom. Členovia FS Jelenček, Jelenka a Jelenčan v krojoch spoločne s krojovanými folkloristami lemovali prístupovú cestu, ktorou sprievod kardinálov, biskupov a kňazov sprevádzal relikviu sv. Cyrila k oltáru.

Poctou pre našu farnosť je najmä to, že na najvýznamnejšej udalosti Jubilejného roka CM počas slávnostnej sv. omše členovia FS Jelenček, Jelenka a Jelenčan mali tú česť odovzdávať pápežskému legátovi obetné dary z Jelenca: chlieb, víno, ovocie, kyticu z pšeničných klasov z Jeleneckých polí ladenú v národných farbách a tortu v tvare Svätého písma ako symbol toho, čo nám vierozvestovia priniesli – slovanské písmo, kultúru a liturgiu. Obecný úrad Jelenec venoval predmety, ktoré reprezentujú našu obec.

Okrem podujatí konaných v Jubilejnom roku sv. Cyrila a Metoda stojí za pozornosť aj jubileum nášho duchovného otca vdp. ThLic. Jozefa Švedíka, ktorý v júni oslávil 30. výročie kňazskej vysviacky a oslavy 900. výročia prvej písomnej zmienky o obci.

Fotky vo fotogalérii:

Diecézna púť do Zalaváru