Biskup Jozef Haľko zavítal na pastoračnú návštevu

slovenských veriacich v Írsku
 

P:3, 11. 03. 2013 12:43, DOM
     Írsko 11. marca (TK KBS) - Od 8. do 10. marca 2013 zavítal bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, poverený pastoračnou starostlivosťou o Slovákov žijúcich v zahraničí, do Írska. V prvý deň navštívil slovenskú komunitu v meste Longford, kde jedenásti birmovanci prijali sviatosť kresťanskej dospelosti. V homílii biskup Haľko pripomenul dôležitosť prežívania Božej prítomnosti a vydávania svedectva o Božej láske.

     V nedeľu priamo v Dubline celebroval svätú omšu pre viac ako sto tamojších slovenskych veriacich, pričom rozjímal o aktuálnosti podobenstva o márnotratnom synovi. Slovákom na nej odovzdal pozdrav od všetkých slovenských biskupov a zdôraznil úžasnú možnosť krajanov pristupovať ku sviatostiam v slovenskom jazyku. Po skončení svätej omše sa biskup Jozef Haľko stretol v príjemnej atmosfére s jednotlivými členmi kresťanskej komunity v Dubline. Počas slávnosti, na ktorej sa zúčastnil aj slovenský veľvyslanec v Írsku Dušan Matulay, odznelo aj poďakovanie kňazom Eugenovi Rybanskému a Gašparovin Habarovi za všetko, čo ako kňazi robia pre slovenskú komunitu.

     Bola to prvá pracovná návšteva biskupa Haľka do Írska. „Človek, ktorý príde do zahraničia pracovať, tu nájde spoločenstvo, ktoré ho príjme a vytvára mu akúsi rodinu, kde sa môže cítiť osobne oslovený, integrovaný a má možnosť byť aktívny. Som veľmi rád, že tu takáto komunita vznikla a sú tu kňazi, ktorí sa o jednotlivých veriacich starajú. Taktiež som rád, že okolo kňazov sú ľudia, ktorí im pomáhajú a sú aktívni pri organizovaní života spoločenstva,“ povedal redakcii Slovak in Ireland.

     Organizátori pripravili biskupovi príjemný program, počas ktorého mal možnosť vidieť, ako sa varí slávne írske tmavé pivo Guinness, navštívil aj najznámejšiu katedrálu svätého Patrika v Dubline, ako aj slávnu väznicu Kilmainham Gaol. Krajania si pochvaľovali "úžasnú nedeľnú svätú omšu a skvelú atmosféru, ktorá počas nej vládla".

TK KBS informovali Eva Kapičáková a Jozef Haľko

 

Zdroj. TK KBS