Prezident Ivan Gašparovič u kardinála Korca

a biskupa Viliama Judáka
 

P:3, 25. 03. 2013 18:23, DOM
Nitra 25. marca (TK KBS) - Nitrianskeho emeritného biskupa kardinála Jána Chryzostoma Korca navštívil v pondelok 25. marca 2013 prezident SR Ivan Gašparovič. Spoločne hovorili o spolupráci štátu a cirkví v prospech obyvateľov Slovenska a o najnovších udalostiach vo Vatikáne, kde sa slovenský prezident stretol s odchádzajúcim i novým Svätým Otcom: „Slovensko, najmä slovenskí veriaci sú vo Vatikáne známi. Potvrdili mi to aj odchádzajúci Svätý Otec aj nový, keď mi povedali, že si vážia Slovákov“, povedal po stretnutí s kardinálom Korcom slovenský prezident. Podčiarkol, že počas osobného stretnutia s Františkom, po jeho inauguračnej svätej omši, ho požiadal o návštevu Slovenska. „Samozrejme, že viem, že ho čaká veľmi náročný nástup do práce. (...) Takže nejaké potvrdenie som nedostal, ale poďakovanie za pozvanie áno," dodal prezident.

Ivan Gašparovič sa následne na Nitrianskom hrade stretol s diecéznym biskupom Mons. Viliamom Judákom. Aj v rozhovore s ním sa dotkol aktuálneho vzťahu medzi Katolíckou cirkvou na Slovensku a štátom. Prezident pre Rádio LUMEN v tejto súvislosti povedal, že sa „poďakoval otcovi biskupovi za korektnú spoluprácu“. Biskup Judák s prezidentom Gašparovičom hovoril aj o Cyrilo-metodskom jubileu, ktoré bude mať svoj vrchol 5. júla v Nitre. Obaja vyjadrili presvedčenie, že výročie príchodu svätého Cyrila a Metoda na naše územie bude oslávené dôstojne. Nitriansky biskup si želá, aby vzťahy medzi Cirkvou a štátom „naďalej boli dobré, aby sme si vzájomne pomáhali pri plnení úloh, ktoré každá z týchto inštitúcií má“.
Prezident Gašparovič si pozrel interiér miestnej katedrály svätého Emeráma, pričom vyjadril potešenie nad finišujúcimi prácami jej obnovy. Podľa prezidenta ide o skvost, ktorý ukazuje našu národnú i kresťanskú históriu.

TK KBS informoval Miroslav Lyko hovorca nitrianskeho biskupa

 

Zdroj: TK KBS