Kardinál Korec o abdikácii Benedikta XVI.

a o Svätom Otcovi Františkovi
 

P:3, 17. 03. 2013 08:38, DOM
     Nitra 17. marca (TK KBS) - K nedávnemu rozhodnutiu Benedikta XVI. vzdať sa svojho úradu, ako aj k zvoleniu nového Svätého Otca Františka, sa vyjadril aj nitriansky emeritný biskup Ján Chryzostom Korec. Osemdesiatdeväťročný slovenský kardinál bol ako nevoliť pozvaný dekanom kardinálskeho kolégia Angelom Sodanom aj na zasadnutia generálnych kongregácií, ktoré prebiehali v čase uprázdneného Apoštolského stolca od 4. do 11. marca 2013 vo Vatikáne.

     Abdikácia, dnes už emeritného Benedikta XVI., kardinála Korca, v čase jej oznámenia, prekvapila, no chápe ju. „On v modlitbe pred Pánom Bohom najlepšie usúdil, že čo má urobiť, keď citeľne mu ubúda fyzických a tým aj psychických síl, že už bol viac unavený a to bolo na ňom vidno“, povedal nitriansky emeritný biskup, ktorý má kardinálsku hodnosť od roku 1991.

     Kardinál Korec je od roku 1939 jezuitom, patrí tak do tej istej spoločnosti ako nový Svätý Otec František. Hoci sa s ním nitriansky kardinál osobne nestretol, počul o jeho jednoduchosti. Najmä však je rád, že aj jezuitský rád má zo svojich radov pápeža: „Je zvolený prvý raz pápež – jezuita. Do utorka, teda do voľby, bolo nás sedem kardinálov – jezuitov. (...) Ale v stredu bol zvolený kardinál Bergoglio za pápeža, za prvého pápeža – jezuitu, tak nás zostalo šesť kardinálov – jezuitov“, dodal nitriansky emeritný biskup.

     Ján Chryzostom kardinál Korec veriacich na Slovensku vyzval k modlitbe za Svätého Otca Františka, „aby zvládol ten úrad, ktorý je veľmi ťažký.“ Predpokladá, že nový pápež bude pokračovať línii evanjelizácie života v Cirkvi, ktorú vykonávali jeho predchodcovia. Aj keď to bude robiť možno odlišným, svojským spôsobom. Ale určite mu, podľa kardinála Korca, pôjde o prehlbovanie, rozširovanie a zachovávanie viery Cirkvi. Bude sa starať aj o jednoduchých veriacich. Prejavy pápeža Františka budú možno viac pastoračné, také biskupské a kňazské, ale určite budú veľmi prežité a veľmi hlboké. Lebo on si prináša z Argentíny povesť dobrého biskupa, starostlivého pastiera veriacich.

     Kardinál Korec sa chystá o niekoľko dní napísať novému Svätému Otcovi list. „Napíšem mu ako jeden z pozostalých – šiestich kardinálov jezuitov“, keďže on bol siedmy, ale sa stal pápežom. „On o mne určite vie, veď nás nie je toľko“, povedal na záver rozhovoru pre Rádio LUMEN nitriansky emeritný biskup.

TK KBS informoval Miroslav Lyko

TK KBS vydala k správe ::AUDIO:: 

 

Zdroj: TK KBS