Osobnosti tajnej Cirkvi na Slovensku

na Múre nenápadných hrdinov
 

P:3, 27. 03. 2013 10:02, DOM
Bratislava 27. marca (TK KBS) - Silvester Krčméry a Vladimír Jukl, ktorí stáli v minulosti pri zrode sekulárneho inštitútu Spoločenstvo Fatima a stoviek vysokoškolských krúžkov tajnej Cirkvi na Slovensku, sú osobnosti, ktorých mená sú od pondelka na tabuli Múra nenápadných hrdinov. Ide o iniciatívu občianskeho združenia (OZ) s rovnomenným názvom, ktoré stojí aj za zámerom vzniku Múzea zločinov a obetí komunizmu. Múr, ktorý odhalili počas osláv 25. výročia Sviečkovej manifestácie, môžu záujemcovia vidieť v centre mesta vedľa Úradu vlády. Na mieste, kde sídlila ženská rehoľa Sestier sv. Kríža, ako aj prvá stredná zdravotnícka škola na Slovensku, vzniká i spomínané múzeum.

"V rámci Múzea zločinov a obetí komunizmu sa počíta s využitím viacerých priestor. Od začiatku sa rátalo s využitím Múru na nádvorí a postupne iniciátori dospeli k myšlienky vytvoriť Múr nenápadných hrdinov, kde postupne budú pribúdať tváre a citáty ľudí, ktorí nám prinavrátili slobodu," hovorí TK KBS František Neupauer, predseda Fóra kresťanských inštitúcii a OZ Nenápadní hrdinovia.

Odhalenie múru je súčasťou prípravy na otvorenie samotného Múzea zločinov a obetí komunizmu. To zatiaľ neotvorili pre technické problémy. Rekonštrukcia priestorov múzea si totiž vyžiada väčšie náklady, ako pôvodne odhadovali. Zatiaľ býva otvorené každý štvrtok. Združenie, ktoré pri tvorbe myšlienky aktívne spolupracuje s viacerými partnermi, zároveň vyzýva všetkých, ktorí chcú pri tomto zámere pomôcť, nech sa ozvú na jeho adresu. Obracia sa tiež na podnikateľov a ľudí, ktorým nie je táto myšlienka cudzia, ak by ich mohli finančne či materiálne podporiť.

TK KBS informoval František Neupauer

 

Zdroj: TK KBS