Projekt Deň rodiny 2013

štartuje literárnou a výtvarnou súťažou
 

P:3, 15. 03. 2013 13:58, DOM
Bratislava 15. marca (TK KBS) - Dnes sa začína začína celoslovenská literárna a výtvarná súťaž "Rodina: ...aby deti otcov mali, aby mali mamy!" Vyhlasovateľom súťaže je Fórum kresťanských inštitúcií, ktoré ju organizuje ako úvodnú aktivitu projektu Deň rodiny 2013.

"Všetci máme pred očami priestor našich rodinných vzťahov. Ich dar a hodnotu si mnohokrát uvedomujeme až po rokoch. Myslím si, že je dobré ponúknuť mladým ľuďom priestor úvahy nad tým, že dar rodinného života nie je samozrejmosťou. Ponúknuť im priestor (písma a obrazu), v ktorom s vďačnosťou povedia, čím je pre nich rodina, kým sú pre nich členovia rodiny," priblížil zámer súťaže František Neupauer, predseda FKI.

Celoslovenský koordinátor podujatia Jozef Predáč doplnil: "Starších žiakov a študentov chceme podnietiť ku kritickému skúmaniu iných foriem spolužitia, ktoré sú médiami alebo aktivistami týchto skupín propagované a porovnať to, čo prinášajú ony s tým čo dáva/umožňuje dobre fungujúca prirodzená rodina."

Záujemcovia môžu súťažiť v štyroch kategóriách. Prvé dve sú v literárnej tvorbe a sú určené pre študentov stredných škôl a žiakov 8. a 9. ročníka ZŠ, druhé dve sú vo výtvarnej tvorbe pre žiakov 1. -7. ročníka základných škôl. Súťaž začína vyhlásením a potrvá do 30. apríla 2013. Ocenenie tvorcov najúspešnejších prác sa uskutoční v rámci verejného kultúrno-spoločenského programu osláv Dňa rodiny v priebehu víkendov mesiaca máj v jednotlivých mestách, ktoré sa zapoja do projektu Deň rodiny 2013. Viac na www.denrodiny.sk a www.fki.sk.

Dni rodiny sa na Slovensku organizujú pravidelne od roku 2009. Naväzujú na vyhlásenie Valného zhromaždenia OSN z 20. septembra 1993, keď bol 15. máj určený za Medzinárodný deň rodiny. Prvý Deň rodiny na Slovensku uskutočnil 16. mája 2009 v Bratislave. Následne sa rozšíril do všetkých krajských miest (s výnimkou Trenčína) a postupne sa k jeho spoluorganizovaniu pridávajú aj ďalšie mestá a obce.

Deň rodiny je celoslovensky koordinované občianske, apolitické regionálne podujatie ktoré v duchu svojho motta: "Aby deti otcov mali, aby mali mamy“... príď to povedať nahlas! Vyjadruje podporu a oslavou prirodzenej rodiny založenej na manželstve jedného muža a jednej ženy, ktorí s láskou prijímajú deti ako dar.

TK KBS informoval Ján Fabičovic

 

Zdroj: TK KBS