Stretnutie Svätého Otca Františka

s Benediktom XVI. v Castel Gandolfe
 

Stretnutie Sv. Otca Františka s Benediktom XVI. v Castel Gandolfe. VIDEO TU:

 

P:3, 23. 03. 2013 15:43, ZAH
Castel Gandolfo 23. marca (RV) - Stretnutie dvoch pápežov v Castel Gandolfe píše dejiny - takýmito titulkami uviedli informačné prostriedky dnešnú návštevu Svätého Otca Františka u Benedikta XVI. Podobná "historická hodina" sa uskutočnila naposledy v roku 1294, avšak bola menej potešiteľná. Novozvolený Bonifác VIII. v obave o stabilitu svojho pontifikátu vtedy necháava uvrhnúť do väzenia abdikujúceho Celestýna V.
     František dnes pred odletom do Castel Gandolfo prijal na súkromnej audiencii nedávno zvoleného koptského katolíckeho patriarchu Ibrahima Isaaca Sidraka. Predpoludním potom odletel do letnej rezidencie na brehu Albánskeho jazera. Františka sprevádzali Mons. Becciu, Mons. Sapienza a Mons. Alfred Xuereb. Benedikt XI. ho očakával s biskupom Albana Mons. Marcellom Semerarom a Saveriom Petrillom, riaditeľom pápežskej rezidencie.
     "Vrtuľník pristál okolo štvrť na jednu a auto s emeritným pápežom sa priblížil k pristávacej ploche. Ako František vystúpil, Benedikt XVI. k nemu pristúpil a objali sa spolu. Potom nastúpili do auta - František si sadol vpravo, teda na miesto vyhradené pápežovi, Benedikt XVI. naľavo. V aute bol ešte Mons. Gänswein, prefekt Pápežského domu. Po príjazde do Apoštolského paláca sa ihneď odobrali do kaplnky k modlitbe. Emeritný pápež chcel Františkovi ponúknúť čestné miesto, ale ten povedal - "Sme bratia". Trval na tom, aby si pokľakli v rovnakej lavici.
     Po krátkej modlitbe sa odobrali do súkromnej knižnice. Ide o miestnosť, v ktorej zvyčajne pápež prijíma dôležitých hostí. Rozhovor oboch cirkevných predstaviteľov trval zhruba 45 minút. Pápež František daroval emeritnému pápežovi mariánsku ikonu nazývanú „Panna Mária Pokory“, pričom vysvetlil, že ide o dar za veľký príklad pokory Benedikta XVI. počas jeho pontifikátu. Stretnutie prebehlo vo veľmi bratskom duchu, pápeži hovorili spolu po taliansky. Nasledoval obed spolu s obomi sekretármi. Jedinou úplne súkromnou časťou stretnutia bol rozhovor v knižnici," opisuje hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi.
     Joseph Ratzinger a Jorge Maria Bergoglio sa poznajú veľmi dobre už niekoľko rokov, každý z nich tiež čítal spisy druhého. Za posledných osem rokov sa stretli pri rôznych príležitostiach, či už vo Vatikáne, alebo v Latinskej Amerike (Brazília, Aparecida). Od nástupu na Petrov stolec pápež František viackrát vyjadril svojmu predchodcovi úctu a vďaku a ocenil jeho pontifikát - začínajúc prvým pozdravom z lodžie Vatikánskej baziliky a končiac piatkovou zmienkou o "diktatúre relativizmu". František už dvakrát s Benediktom XVI. hovoril aj telefonicky - ihneď po zvolení (13. marca) a v deň inaugurácie (19. marca), keď mu gratuloval k meninám.

 

Zdroj: TK KBS