Kardináli začali v Sixtínskej kaplnke konkláve -

voľbu nového Svätého Otca
 

Nového Svätého Otca prvý deň konkláve kardináli nezvolili
 

P:3, 12. 03. 2013 19:42, ZAH
Vatikán 12. marca (TK KBS) - Nového Svätého Otca prvý deň konkláve kardináli nezvolili. Signalizoval to čierny dym z komína vatikánskej Sixtínskej kaplnky. Objavil sa okolo 19:42 h. Kardináli rozhodujú oddnes o nástupcovi Benedikta XVI., ktorý sa posledný februárový deň vzdal svojho úradu.

O novom pápežovi rozhoduje 115 kardinálov zo všetkých svetadielov. Do konkláve vstúpili v procesii dnes podvečer. Dvere Sixtínskej kaplnky, kde zasadajú, sa uzavreli o 17:35 h. Oznámenie „extra omnes“, teda „všetci von“, vyslovil majster pápežských liturgických slávení Mons. Guido Marini.

Okolo 19:42 h vyšiel z komína nad Sixtínskou kaplnkou čierny dym, čo bolo znamením, že kardináli ešte dnes nezvolili nového Svätého Otca. Kardináli sa vrátia do Domu sv. Marty a voľba pápeža bude pokračovať v stredu predpoludním. Dĺžka trvania konkláve závisí od počtu volebných kôl.

Na zvolenie nového Svätého Otca je potrebná podpora dvojtretinovej väčšiny voličov, čo znamená, aby za jedného kandidáta zahlasovalo 77 kardinálov.

SÚHRN z prvého dňa je ::TU

 

Zdroj: TK KBS