História a rekonštrukcia kostola
-
13. - 14. storočie - V monografii obce Jelenec z roku 2003 sa uvádza niekoľko verzii o histórii stavby kostola. Podľa charakteru a stvárnenia okenných otvorov je možné predbežne datovať vznik stavby do tohto obdobia. K možnosti jej presnejšieho datovania chýbajú historické písomné zmienky z uvedeného obdobia.
-
1720 - Doterajšia historická miestopisná a pamiatková literatúra zhodne kladie vznik stavby kostola do roku 1720. O premenu chrámu v 18. storočí sa pričinili biskup Pavol IV. Forgáč a jeho vnuk Ladislav Forgáč.
-
1974 - V roku 1974 v čase pôsobenia vdp. Ladislava Farkaša vo farnosti bola zavŕšená prvá veľká generálna rekonštrukcia kostola. Upravili sa bočné lode, zrušila sa Forgáčovská krypta, pozostatky Forgáčovcov boli premiestnené na miestny cintorín a prístavba hrobky sa upravila na sakristiu. Kostol bol omietnutý brizolitom a oplotený betónovou ohradou s dvomi bránkami. V interiéri kostola sa spravila nová elektroinštalácia a zaviedlo sa elektrické kúrenie. Steny sa vybielili a v dolnej časti obložili obkladom z červeného smreku.
-
Píšťalový organ nahradil elektrický a tradičný oltár nahradila železná konštrukcia s Ukrižovaným Kristom. V monografii obce Jelenec sa neuvádza, aký osud postihol pôvodný píšťalový organ a tradičný oltár.
-
1975 – Vymenila sa strecha na kostole a okolo kostola sa spravili chodníky. Okrem nevyhnutných opráv v takomto stave slúžil kostol farníkom do roku 2017.
Zdroj: Monografia obce Jelenec 2003, autor monografie Alexander Fehér
-
Po rokoch kostol Povýšenia svätého kríža v Jelenci podstúpil opäť rozsiahlejšiu rekonštrukciu. Farníci zobrali výzvu na generálnu obnovu kostola vážne. Vo veľmi krátkom čase bol kostol vyprázdnený a pripravený na rekonštrukciu. Zariadenie kostola sa prenieslo do priestorov forgáčovského kaštieľa, na faru aj na obecný úrad. Práce na kostole sa naplno rozbehli. Z množstva vykonaných rekonštrukčných prác sú spomenuté len niektoré.
-
2017 Na túto ťažkú úlohu sa podujal v júli 2017 vdp. ThLic. Jozef Švejdík. Pod jeho vedením sa zahájila druhá veľká a rozsiahla generálna oprava kostola. Železná konštrukcia oltára sa rozobrala, odstránil sa obklad z červeného smreku zo stien, odstránili sa staré omietky a rozbila sa stará podlaha. Stavba v takomto stave sa niekoľko mesiacov sušila a odvetrávala sa vlhkosť. Po vysušení sa vymenili okná, hlavné aj bočné dvere, spravila sa izolácia a podlahové kúrenie. Spravila sa aj nová vodoinštalácia a elektroinštalácia, rozvody pre ozvučenie a zabezpečovacie zariadenie. Po omietnutí stien sa uložilo podlahové kúrenie na diaľkové ovládanie a nová dlažba. Nakoniec sa kostol vymaľoval. Kostolné zvony sa automatizovali.
-
2018 – 2024 Po nástupe vdp. Františka Kovácsa do farnosti práce na kostole a jeho okolí neutíchali, ale nabrali na intenzite. Vdp. Kovács nielen organizačne zvládal všetko na výbornú, ale ukázal aj svoju fyzickú zručnosť zapájaním sa do všetkých prác na obnove kostola. Kvôli bezpečnosti veriacich sa z okolia kostola vypílili život ohrozujúce staré stromy. Odstránil sa železný plot a postupne ho nahradil živý. Obnovili sa múriky okolo kostola. Zreštaurovala a natrela sa strecha. Fasáda kostola dostala nový vzhľad. Dokončilo sa odvodnenie okolo kostola a interiér sa pripravil na dôkladne vysušenie.
-
V interiéri sa zreštauroval veľký kríž pri svätostánku. Do kostola sa zakúpil mramorový oltár, obetný stôl, kazateľský pult a krstiteľnica.
-
Postupne z mesačných zbierok veriacich, z príspevkov dobrodincov a finančnou podporou obce Jelenec a nitrianskeho biskupstva sa v kostole postupne vymenili všetky lavice za nové.
Projekt obnovy kostola Povýšenia svätého Kríža v Jelenci finančne podporilo Nitrianske biskupstvo, Obec Jelenec a farníci.
Obnovený kostol slávnostne posvätil 14. septembra 2024 nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák.
Rekonštrukcia kostola na fotkách: