Odhalenie a posvätenie pamätnej tabule obetiam dopravnej nehody a svätá omša za obete v Katedrále sv. Emeráma v Nitre

Pri príležitosti 3. výročia tragickej dopravnej nehody na Zlatomoraveckej ceste pri Nitre sa v nedeľu 13. novembra 2022 zišli príslušníci Hasičského a záchranného zboru, Ozbrojených síl SR, Policajného zboru SR i Záchrannej zdravotnej služby, aby spoločne s príbuznými obetí modlitbou vzdali úctu tragicky zosnulým.

Sláveniu Eucharistie v Katedrále sv. Emeráma na Nitrianskom hrade predsedal biskup - ordinár Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR, Mons. František Rábek, s ktorými koncelebrovali hasičskí kapláni, kňazi Tomáš Kuník a Ján Kyseľ a policajný kaplán František Bartoš.

„My sa obraciame aj pri tej bohoslužbe na Pána Boha, aby jednak tým pozostalým, ktorí trpia veľkou stratou, dal vnútornú silu znášať tento kríž s nádejou a potom, modlíme sa aj za tých postihnutých, aby ich Pán Boh prijal k sebe,“ uviedol pre média biskup Rábek po slávení svätej omše.Nitra, omsa, nehoda

Riaditeľ Krajského riaditeľstva HaZZ v Nitre Róbert Ambra, ktorý sa osobitne pričinil o zorganizovanie pietnej modlitbovej spomienky, spomína na tragickú udalosť ako na náročný a ťažký záťah s aktívnou záchrannou prácou hasičov zo všetkých staníc Nitrianskeho kraja. Spomínaná dopravná nehoda, ktorá si vyžiadala dvanásť obetí a devätnásť zranených patrí k najtragickejším na Slovensku. Najmladšia obeť mala len 15 rokov.

13. novembra 2019, zasiahla obyvateľov Jelenca smutná správa o tragickej dopravnej nehode linkového autobusu na trase Nitra – Jelenec. Následkom nehody viacero ľudí utrpelo vážne zranenia a žiaľ, nehoda si vyžiadala 12 nevinných ľudských životov.

Medzi obeťami boli aj 3 mladé dievčatá z našej farnosti

Denisa Kabátová – 17 rokov

Veronika Šupejová – 17 rokov

Natália Demová – 15 rokov

Nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák s hlbokým zármutkom prijal správu o tragickej havárii pri Nitre a vyjadril úprimnú sústrasť príbuzným obetí nešťastia. Za obete tragickej dopravnej nehody slúžil zádušnú svätú omšu  a na cintoríne v Jelenci s prítomnými kňazmi odprevadil dievčatá na poslednej ceste..

Za obete nehody sa modlil aj predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský so slovenskými biskupmi.

Obec a farnosť Jelenec si po roku pripomenuli túto smutnú udalosť pietnou spomienkou. Miestny kňaz slúžil svätú omšu za obete tragickej nehody a pri obecnom úrade bola odhalená a posvätená pamätná tabuľa, ako spomienka na naše dievčatá.

Dievčatá, s úctou na Vás spomíname, odpočívajte v pokoji!

Zdroj:  V Nitre si modlitbou uctili obete dopravnej tragickej nehody z roku 2019

Biskup Judák podporil krízový tím v obci Jelenec po nehode autobusu

Vyjadrenie sústrasti pozostalým obetí tragickej nehody pri Nitre

Biskupi vyjadrujú sústrasť pozostalým po tragickej dopravnej nehode