Mimoriadny Svätý rok milosrdenstva
Pápež František v Nedeľu Božieho milosrdenstva bulou Misericordiae vultus oznámil Mimoriadny Svätý rok Božieho milosrdenstva v katolíckej cirkvi od 8. decembra 2015 slávnosti Nepoškvrneného počatia Panny Márie do 20. novembra 2016 nedele Krista Kráľa.
Mottom Svätého roku Milosrdenstva je myšlienka
„Milosrdní ako Otec“.
V mimoriadnom Svätom roku milosrdenstva máme v každodennom živote prežívať milosrdenstvo, ktoré Otec zosiela na nás od večnosti. Toto píše pápež František v bule Misericordiae vultus, ktorou vyhlásil Mimoriadny Svätý rok milosrdenstva.
Miestny spevácky zbor Cantus in Domino nacvičil Hymnu na Svätý rok milosrdenstva - MISERICORDES SICUT PATER! MILOSRDNÝ AKO OTEC! Počas Mimoriadneho Svätého roka ju často spieval na svätej omši a pri slávnostných príležitostiach.
Medzi pozoruhodné udalosti vo farnosti Jelenec v mimoriadnom Svätom roku Milosrdenstva patría:
- Životné jubileum vdp. Švejdíka
- Posviacka novovybudovanej kaplnky Panny Márie, Kráľovnej pokoja
- Svadobné zvyky V4
Posviacka novovybudovanej kaplnky Panny Márie, Kráľovnej pokoja.
.jpg)
Veriaci farnosti Jelenec si aj v 3. tisícročí s veľkou dôverou a láskou uctievajú Pannu Máriu tak, ako si ju ctili po stáročia a v ťažkostiach ju vzývajú o pomoc. Mariánski ctitelia do dnešných čias s nádejou putujú k Božej Matke do mariánskych svätýň a s dôverou jej predkladajú svoje prosby, aby im vyprosila u svojho Syna potrebné milosti.
Otcom a realizátorom myšlienky vybudovať Kaplnku Panny Márie pri kameňolome je občan Jelenca Ivan Kondé, ktorý ju postavil z vďačnosti Panne Márii za vypočuté prosby. Realizácia tohto diela je dôkazom toho, že Panna Mária neopustí nikoho, kto jej dôveruje.
V sobotu 8. septembra 2016 sa pri kaplnke Panny Márie konala slávnostná svätá omša s posviackou kaplnky. Hlavný celebrant biskupský vikár Mons. Zoltán Ďurčo na svätej omši kaplnku posvätil. Svätú omšu koncelebrovali vdp. ThLic. Jozef Švejdík a vdp. ThLic. Štefan Lašák.
Úcta k Panne Márii je vo farnosti Jelenec veľmi rozšírená. Na slávnostnej udalosti sa zhromaždilo veľké množstvo veriacich z Jelenca, ale aj z okolitých obcí. K slávnostnej atmosfére podujatia spevom prispeli: Ženský spevácky zbor Cantus in Domino, zmiešaný zbor Ghymes a spevácka skupina Quantum Bora.
Pekná povesť o hrade Gýmeš z čias tatárskeho plienenia, ktorá sa zachovala medzi ľudom hovorí, že Panna Mária vypočula vrúcne modlitby hradnej panej a zachránila hrad Gýmeš i hradného pána Forgáča s manželkou pred tatárskymi hordami.
Panna Mária, Kráľovná pokoja, oroduj za nás!
Svadobné zvyky V4
Folklórna skupina Jelenčan v spolupráci s farnosťou Jelenec a obcou Jelenec usporiadali v júni 2016 Medzinárodný folklórny festival s názvom „Svadobné zvyky V4“.
Vyšehradská štvorka je neformálnym zoskupením 4 stredoeurópskych krajín – Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. Cieľom fiktívnej svadby snúbencov štyroch štátov V4 je reprezentovať ich svadobné zvyky.
Svadba V4 začala v kultúrnom dome svadobnou odobierkou. Po nej sa sprievod svadobčanov v národných krojoch presunul do záhrady Kostola Povýšenia svätého Kríža v Jelenci, kde sa pri kaplnke Panny Márie slávila svätá omša.
Svätú omšu celebrovali štyria kňazi – zlatomoravecký dekan Gustáv Lutišan, správca farnosti Jelenec vdp. Švejdík a dvaja kňazi zlatomoraveckého dekanátu.
Jednotlivé časti svätej omše sa konali v jazykoch V4 – slovenskom, maďarskom, českom a poľskom.
Po záverečnom požehnaní sa svadobný sprievod presunul do Forgáchovho kaštiela, kde svadba V4 pokračovala svadobnými zvykmi.