7. nedeľa v Cezročnom období – rok A

 

         Každý kňaz odslúži počas života niekoľko tisíc svätých omší. Omše sú obetované na rôzne úmysly: za nebohých, za zdravie, za Božiu pomoc, za jubilujúcich manželov, za novomanželov, ako poďakovanie za preukázane nám dobrodenia. Stáva sa však veľmi zriedka, aby niekto prišiel a povedal kňazovi: mám nepriateľa, odslúžte za neho sv. omšu. Dokonca niektorí starší kňazi hovoria, že tak sa ale stalo, že prišli za nimi aj takí veriaci, ktorí žiadali svätú omšu na úmysel, aby Boh potrestal ich nepriateľa.

         Mali by sme do svojich náboženských prejavoch zakomponovať úmysel, ktorý kresťania počúvajú už 20 storočí: „Milujte aj svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú, aby ste boli synmi svojho nebeského Otca, lebo on dáva slnku vychádzať nad zlých i dobrých a posiela dážď na spravodlivých i nespravodlivých.“

         Prečo sa máme modliť za nepriateľov?

         1. Máme byť synmi a dcérami nebeského Otca. Vieme, že každý z nás niečo zdedí po svojom pozemskom otcovi. Môžu to byť modré oči, alebo čierne vlasy, alebo vysoká postava, alebo znamienko na tele, alebo povaha. Otcovia sa aj často chvália, ako sa deti na nich podobajú. Ak máme byť deťmi nebeského Otca, mali by sme tiež po ňom niečo zdediť. On chce, aby sme predovšetkým zdedili lásku k nepriateľom. Ak sme to zdedili, môže sa s nami chváliť, že sa na neho podobáme. Ak nie, žijeme v klamstve. Hovoríme si, že sme Božie deti, ale na Boha sa nepodobáme. A ak sa teda nemodlíme za nepriateľov, o Božom otcovstve radšej nerozprávajme.

         2. Hovoríme si honosne „bratia, sestry v Kristovi“. Aj v prirodzenom živote sa súrodenci na seba podobajú. Môžu mať dosť odlišného, ale aj veľa spoločného. Keď už nič iné, aspoň vonkajšie znaky. Ak má byť naším bratom Kristus, tak isto by sme sa mali na neho v niečom podobať. K nemu napríklad prišiel Judáš a Kristus sa nechal od neho pobozkať. Neodvrátil tvár od toho, ktorý ho zradil. A na kríži sa modlil za nepriateľov a prosil svojho Otca, aby im odpustil. Ak sa v tomto nepodobáme na Ježiša, tak sme veľmi ďaleko od príbuzenstva s ním. Sme skupina ľudí, ktorá sa neprávom zmocnila pomenovania: „brat v Kristovi a sestra v Kristovi“. A nikto na nás nikdy nepovie, že máme niečo z Krista.

         3. Prečo sa máme ešte modliť za nepriateľov? O našich nepriateľoch povieme tisíce zlých slov. Povieme ich iným ľuďom, hovoríme ich aj Bohu. Keby sme len polovicu z tých slov premenili na modlitby za našich nepriateľov, zažili by sme dva efekty:

         a) Naše srdce by sa naplnilo láskou a rozumnosťou a my by sme začali spoznávať, že vlastne ani nemáme nijakých nepriateľov. V modlitbe by sme ináč chápali veľa vecí.

         b) Našimi modlitbami a sv. omšami by sme našim nepriateľom vyprosili také milosti od Boha, ktoré im on chce dať na základe našich modlitieb. Spoznali by sme, že našou zásluhou sa nepriateľ stáva lepším človekom.

         Keď sa za nepriateľov nebudeme modliť a nepremeníme naše nadávky a zlorečenia na modlitby, tak tieto dva efekty nezažijeme. Naše srdce ostane stále plné nenávisti a hlúposti a naši nepriatelia sa ešte viac utvrdia v svojom nepriateľstve.

         Počas francúzskej revolúcie roku 1848 bol ranený generál Damesme. Rehoľnej sestre, ktorá sa o neho starala, povedal: „Sestrička, tu je päť frankov. Obetujte ich na dve sv. omše. Jednu za toho, ktorý ma zabil a druhú za mňa.“ To boli jeho posledné slová. (Klimaszewski, s. 148).

         Denne sa viackrát modlíme Otče náš. Boha nazývame Otcom a prosíme ho, aby nám odpustil, ako aj my odpúšťame svojim vinníkom. Porozmýšľajme niekedy nad slovami tejto krásnej modlitby. Dovoľme jej, aby sa nás zmocnila. Aby nás urobila naozaj synmi a dcérami nebeského Otca. Aby nás urobila bratmi a sestrami Krista. Aby nás naplnila láskou a múdrosťou.

         Kňazi budú slúžiť aj naďalej sv. omše na rozličné úmysly veriacich. My budeme tak isto žiadať kňazov o sväté omše na naše úmysly. Možno zatúžime obetovať svätú omšu aj za našich nepriateľov, ale nie aby ich Boh trestal, lež aby im žehnal, uzdravil ich srdcia a aby On napravil náš vzájomný vzťah, aby sme sa zasa mali úprimne radi ako bratia a sestry a deti jedného Otca. Ak by sme sa to nebodaj hanbili kňazovi povedať, stačí keď povieme, že chceme omšu na náš úmysel, len ten náš úmysel musí byť správny. Ježišova obeta na oltári určite pomôže nám aj našim nepriateľom.