Veľkonočný pondelok – rok A

   

    Sú témy, o ktorých vedia hovoriť všetci ľudia. Takou je aj rozprávanie o peniazoch. Počnúc malým dieťaťom a končiac človekom na smrteľnej posteli, každý má svoju filozofiu o peniazoch. Niektorí povedia, že za peniaze sa dá kúpiť všetko, alebo že kto má peniaze, má moc, alebo že čím viac peňazí, tým viac slobody. Ľudia dokážu peniaze využiť aj na mnohé šľachetné ciele. Z ich peňazí sa podporuje mnoho charitatívnych a užitočných projektov v spoločnosti a v Cirkvi. Iní zasa používajú peniaze na zlé ciele, ktoré ohrozujú ich samých aj druhých. Napríklad drogy alebo vykorisťovanie zamestnancov. Zvykneme aj povedať, že všetko sa kúpiť okrem zdravia. Dnes sa môžeme opýtať: dá sa za peniaze kúpiť pravda?

    O to sa pokúsila židovská náboženská a spoločenská elita, ktorá sa rozhodla za peniaze umlčať pravdu o Ježišovom zmŕtvychvstaní.

    Podplatili strážcov, aby nepovedali pravdu o tom, čo sa stalo vo veľkonočné ráno. Pritom strážcovia zažili zemetrasenie a videli Pánovho anjela, ktorý zostúpil z neba a odvalil kameň. Evanjelista Matúš napísal: „Strážnici strnuli od strachu z neho a ostali ako mŕtvi.“ (28, 4)

    Ale aj keď mali takýto silný zážitok, dokázali ho zaprieť a zradiť. Za peniaze. Za peniaze mali hovoriť klamstvá, že Ježišovo telo ukradli učeníci. Uvedomovali si však, že je to riziko, keď povedia, že sa to stalo počas spánku. Rímskym žoldnierom hrozil trest smrti za to, že by počas služby nebdeli. Dostali však ubezpečenie od svojich sponzorov, že sa nemusia báť, lebo oni majú svoje vplyvné kontakty na vladára.

    Prečo si židovskí predstavitelia zaplatili za klamstvo? Urobili to preto, lebo nechceli prijať pravdu o tom, že Ježiš je Mesiáš, ktorého predpovedali proroci. Ak by boli prijali pravdu o zmŕtvychvstaní, museli by prijať aj všetko to, čo Ježiš učil. Museli by povedať, že sa mýlili, a prijať svedectvo apoštolov a všetkých, ktorým sa Ježiš zjavil. Tým aj odovzdať svoju autoritu apoštolom. To však neboli ochotní urobiť.

    Klamstvá o Ježišovom zmŕtvychvstaní naznačili, že popri pravde o tomto fakte budú sa aj v nasledujúcich obdobiach objavovať úmyselné alebo neúmyselné klamstvá. Preto už v 2. a 3. storočí po Kristovi sa objavujú apologéti, obrancovia pravej viery, aby slovom a písmom obhajovali pravé kresťanské učenie. Známym apologétom bol napríklad sv. Justín.

    To všetko trvá až do dnešných čias. Aj dnes sa dá za peniaze písať o Ježišovi a Cirkvi hoc čo. Veľké svetové, ale aj slovenské vydavateľstva sú ochotné zaplatiť nepredstaviteľné sumy ľuďom, ktorí majú dar písať a sú ochotní písať pochybnosti o Ježišovi a Cirkvi. Ktorí dokážu napísať strhujúci román o konšpiráciách, symboloch, číslach, šifrách, hroboch, plánoch, mapách, mníchoch, chrámoch a všemožných tajomstvách. Ich knihám sa robí veľká reklamná kampaň, ako keby v týchto textoch prichádzalo niečo, čo zachráni zemeguľu a celý vesmír. A vždy musí zaznieť to najpodstatnejšie: Cirkev utajovala a klamala. Takto si zarobil veľké milióny Dan Brown a na Slovensku sa tým živí Jozef Banáš.

    Ako sa zvykne hovoriť, musíme sa naučiť s tým žiť. Musíme si však vedieť aj obhájiť svoju vieru. My sa spoliehame na svedkov, ktorí nezarobili peniaze, ale za Ježiša položili život. Nezabúdajme, že vždy sú podozriví tí, ktorí chcú na Ježišovi robiť veľký biznis. Kto pre Ježiša netrpel, nemôže byť jeho svedkom. Nevie o ňom ani hovoriť ani písať.

    Uvedomme si, že je dnes posadnutosť všetko spochybňovať. Najviac priestoru dostávajú tí, ktorí kričia, že pravda neexistuje. Povedať dnes, že niečo je pravda, sa pomaly stáva kriminálnym činom. Tieto tlaky sú mocné na každého z nás, zvlášť na deti a mládež.

    Pravda sa za peniaze nedá kúpiť. A nedá sa ani za peniaze navždy umlčať. Ježiš za svoje evanjelium trpel, zomrel a vstal z mŕtvych. Zásluhou apoštolov a iných svedkov, vyznávačov a mučeníkov môžeme aj my prijať túto najhlavnejšiu pravdu a žiť s ňou, chrániť ju, brániť ju a s láskou odovzdávať ostatným ľuďom, ktorých nám Pán poslal a ešte bude posielať.